Pozycjonowanie e-sklepu – bądź wyżej niż inni!

Dlaczego warto prowadzić sklep w Internecie?

Handel elektroniczny w ostatnich czasach stał się swego rodzaju trendem i nic w tym dziwnego. Staje on się popularny ze względu na wygodę. Z pewnością nikt z nas nie lubi kolejek, wysokich cen czy długich poszukiwań potrzebnego nam produktu w różnych miejscach. Robiąc zakupy w standardowych sklepach tracimy czas, nerwy i pieniądze, nie wspominając już o fachowej obsłudze i pomocy pracowników sklepu, o którą z roku na rok coraz trudniej. Sklep online daje nam również możliwość porównania produktów i wybrania tego najlepszego. Te i wiele innych zalet, przekonują Klienta do zakupów w Internecie… i słusznie! Jak informuje Niemiecki Związek Handlu Detalicznego, aż 60 procent właścicieli tradycyjnych sklepów zauważa spadek liczby klientów i niższe obroty. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych 10 lat, aż 25% zakupów będzie realizowanych w sklepach online.

Wraz z rozwojem nowych sklepów internetowych tworzy się gęsta konkurencja, która uniemożliwia nam dotarcie do Klientów, których oczekujemy. Co zrobić w sytuacji, gdy mało osób odwiedza mój sklep internetowy? Dlaczego nie widać mojego sklepu w wynikach wyszukiwania a konkurencja zajmuje pierwsze miejsca i zgarnia Klientów?

 

Czynniki, które mają znaczenie w ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania:

 1. Okres prowadzenia e-sklepu
  Im starszy sklep, tym bardziej wartościowy dla algorytmów.
 2. Działania marketingowe
  Działania SEO są niezmiernie ważne, gdyż samoistne pozycjonowanie się sklepu trwa bardzo długo, a w przypadku dużej konkurencji- małe szanse na zadawalającą pozycję.
 3. Prawidłowa optymalizacja sklepu
  Sklep nie może zawierać błędów w budowie, powinien być zgodny z obowiązującymi standardami.
 4. Wartościowe treści na stronie
  Unikalne treści mają ogromną wartość dla algorytmów wyszukiwarek.
 5. Odwiedzalność sklepu
  Im więcej odwiedzin sklepu, tym więcej transakcji.
 6. Dobre opinie w Internecie
  Pozytywne opinie klientów zwiększają sprzedaż.
 7. Atrakcyjny wygląd, proste i przyjemne zakupy
  Przyciąga klientów, buduje zaufanie sklepu i marki, sprawia, że Klienci wracają.

 

Jak promować sklep internetowy?

To bardzo ważne pytanie, często zadawane przez właścicieli. Przed promowaniem naszego sklepu internetowego należy wcześniej zbadać, czy prowadzony sklep jest przyjazny Klientom, czy jest przejrzysty, posiada wyszukiwarkę produktów, czy jest możliwość zamówienia produktu bez rejestracji konta, czy produkty prezentowane w naszym sklepie internetowym są właściwie opisane, czy nie zawierają błędów itd. Bardzo ważna jest też obsługa Klienta. Aby sprawdzić „przyjazność” naszego sklepu internetowego warto wcielić się w Klienta i odwiedzić swój sklep, najlepiej też jest poprosić o opinię swoich znajomych. Warto też pamiętać o wyszukiwarkach w Internecie (Google, Bing), ponieważ to dzięki nim możemy wypromować swój sklep. Powinniśmy sprawdzić meta tagi sklepu, nagłówki, odpowiednio opisać zdjęcia produktów (tzw. alty), sprawdzić, czy adres url jest odpowiedniej długości i czy można go łatwo odczytać itp. To tylko niektóre kwestie, które każdy właściciel sklepu internetowego powinien sprawdzić, jednak nie każdy musi się na tym znać, dlatego można zamówić specjalną usługę audytu SEO, która pozwala na profesjonalną analizę sklepu, a takowa jest potrzebna, gdy planujemy wypromowanie sklepu w wyszukiwarkach, czyli tzw. pozycjonowanie.

 

Czym jest Pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to działania mające na celu pojawienie się konkretnych podstron, strony głównej serwisu w bezpłatnych wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Przed rozpoczęciem pozycjonowania należy dobrać odpowiednie słowa kluczowe, które zapewnią odpowiednią konwersję. Przykład: Gdy oferujemy skórzane buty w Warszawie, nasza fraza powinna nosić nazwę „skórzane buty Warszawa”. Dzięki pozycjonowaniu na określoną frazę pozyskujemy Klientów, którzy szukają dokładnie tego, co oferujemy w naszym sklepie. Pozycjonowanie jest bardzo efektywne i to dzięki tej usłudze jesteśmy tak naprawdę skazani na sukces. Proces ten jest niezwykle skuteczny i pozwala na dotarcie do wszystkich Klientów z całego Świata! Usługę pozycjonowania można zakupić między innymi tu.

 

Czy warto samemu pozycjonować?

I tak i nie, ponieważ jest to pracochłonny proces i wymaga odpowiednich umiejętności i specjalistycznych narzędzi. Algorytm wyszukiwarek bardzo szybko ulega zmianom, które wpływają na pozycje naszego sklepu (a im lepsza pozycja, tym większa sprzedaż). Osoba bez odpowiednich umiejętności dużo ryzykuje ze względu na liczne kary nakładane przez wyszukiwarki na strony internetowe.

Podsumowując, warto podkreślić, że pozycjonowanie to najlepsza forma reklamy, niewymagająca dużego nakładu finansowego (zwróci się z biegiem czasu i to wielokrotnie). Ważne, aby działania prowadzone były rozważnie i systematycznie.