Pozycjonowanie – Dlaczego to tyle trwa ?!

Pozycjonowanie, lub inaczej SEO, to proces w którym poprzez liczne działania podnosimy pozycję wybranej strony internetowej w rankingu wyszukiwarki internetowej. Dziś nie zajmiemy się technikami pozycjonerskimi oraz receptami na to jak podnieść ranking strony.

Naszym celem będzie wyjaśnienie podstawowego niezrozumienia dotyczącego pozycjonowania stron www.  Mianowicie mówię tu o słynnym pytaniu wielu klientów : „Dlaczego to tyle trwa?”

 

Jak długo trwa pozycjonowanie w Google ?

 
Tutaj pozwolę sobie zaczerpnąć nieco z wiedzy pana Tima Soulo z Ahrefs i zająć się opisywanym przez niego problemem nr 1 w relacji klient pozycjoner „Kiedy moja strona znajdzie się w top 10 Google?”.

Odpowiedź prawie zawsze brzmi „to zależy”, ponieważ każda strona jest inna. Pozycjonowanie stron internetowych to kwestia między innymi :

  • Wieku strony
  • Jakości znaczników meta (słowa kluczowe, tytuł, opisy)
  • Jakości treści
  • Ilości i jakości linków

Najistotniejszym punktem dzisiejszego problemu jest wiek strony i jej wpływ na pozycjonowanie. Jaki jest więc średni wiek stron w top 10 wyników Google?

 

wiek pozycjonowanej strony

 

Należy dodać, iż wiek strony rozumiemy tu przez datę w której roboty Google po raz pierwszy natrafiły na daną stronę.

Analizując załączoną grafikę można w jasny sposób stwierdzić że strona znajdująca się w top 10 pozycji Google ma ponad 2 lata, podczas gdy miejsce pierwsze należy zazwyczaj do stron www z 3 letnim stażem.

Oczywiście nie zakładamy, że zdobycie wysokiej pozycji w krótkim czasie jest nierealne. Aż 22% stron w top 10 wyników Google to „jednolatki”.

Ile stron www z max 1 letnim stażem zajmują pierwszą pozycję?

 

strony młodsze niż rok

 

No cóż, wyniki nie wyglądają najlepiej …

 

Dlaczego pozycjonowanie młodych stron wymaga więcej czasu ?

 
Ustaliliśmy, że młode strony internetowe mają problem z wybiciem się na szczyt wyników wyszukiwani. Teraz zajmijmy się kolejnym z często zadawanym przez klientów pytaniem: Dlaczego pozycjonowanie wymaga tak dużo czasu?:

Pozycjonowanie stron www polega na budowaniu zaufania i konkurencji między wieloma podmiotami. Wyszukiwarka Google ma grubo ponad 300 czynników rankingujących strony. Jednymi czynnikami budującymi zaufanie danej domeny są :

 

  • Linki prowadzące do strony
  • Ilość i jakość treści na stronie
  • Sukcesywność w publikowaniu materiałów na stronie

 

Kiedy już zdamy sobie sprawę z tego co należy zrobić aby pozycjonować naszą stronę, musimy zdać sobie z innego faktu. Nasza konkurencja nie śpi i również walczy o pozycję w Google.

 

Jak przebić konkurencję ?

 

Kluczem do wyparcia konkurencji z czołowych pozycji w Google jest sukcesywne doskonalenie swojej strony internetowej, oraz dbanie o jakość publikowanych treści.

Nasz zasób wiedzy na temat standardów Google, czas i dedykacja w doskonalenie budowanego narzędzia jakim jest strona internetowa muszą być zwyczajnie lepsze niż działania naszej konkurencji.

Wiek strony jest dużą zaletą gdyż stanowi sumę działań które doprowadziły starsze strony do ich obecnej pozycji.  Dlaczego więc warto się starać i walczyć o czołowe pozycje ?

 

  • Stara strona z przestarzałą technologią może bardzo szybko stracić swoją pozycję na rzecz pełnego entuzjazmu i wiedzy młokosa
  • 70% kliknięć zgania pierwsze miejsce w Google
  • Oferując lepszej jakości produkt i usługi zyskujesz lepsze oceny które ostatecznie zaważą o twojej pozycji w sieci

 

Pamiętaj, że pozycjonowanie stron jest czasochłonne. Często lepiej jest oddelegować to zadanie do doświadczonej agenci interaktywnej, takiej jak SkuteczneWWW.

Nasze doświadczenie będzie podstawą twojego sukcesu.